Wszystko co musisz wiedzieć o okrzesywaniu - Oleo-Mac

Inspiracje / Dobre rady

02/03/2018

 

 

 Co to jest przycinanie i dlaczego?

Przycinanie jest bardzo przydatne dla wzmocnienia zdrowia drzew owocowych i roślin ozdobnych w Twoim ogrodzie. Oprócz ułatwienia naturalnej regeneracji tkanki roślinnej, pomaga ona chronić pień i liście przed chorobami i potencjalnym atakiem pasożytów.

Kiedy przycinać

Nie ma okresu, który byłby mniej lub bardziej odpowiedni dla roślin przycinających . Idealny czas zmienia się znacznie, w zależności od rodzaju drzewa i rezultatu, który chcesz osiągnąć. W niektórych przypadkach może być konieczne przycinanie tej samej rośliny kilka razy w roku iz różnych powodów. Średnio jednak większość przycinania należy wykonywać między jesienią a wiosną: w okresie wegetatywnego odpoczynku rośliny .

Księżyc odgrywa podstawową rolę w przycinaniu, podobnie jak w przypadku szczepienia i siewu: drzewa przycinane w dni, kiedy księżyc słabnie, produkują coraz więcej owoców. Zanim zaczniesz wycinać, sprawdź kalendarz księżycowy dla rolnictwa i upewnij się, że wybrany okres jest rzeczywiście właściwy.

Narzędzia handlu

Aby przycinać drzewa i rośliny w ogrodzie, można użyć narzędzi ręcznych lub narzędzi zasilanych energią elektryczną lub silnikiem benzynowym.

Narzędzia ręczne są dobre do małych prac na drzewach i roślinach o ograniczonych rozmiarach, podczas gdy narzędzia napędzane elektrycznie lub benzynowo są niezbędne w przypadku obszarów rozszerzonych lub prac o dużej intensywności. Aby wyciąć gałęzie o małej / średniej średnicy lub małe żywopłoty, możesz użyć prostej pary sekatora lub sekator , a następnie zakończ szczegóły sekatorami . Jednak w przypadku bardzo dużych żywopłotów ogrodowych lub wielu drzew owocowych, należy użyć hedgetrimmer lub sekator teleskopowy , takie jak PPX 271 , która rozciąga się, abyś mógł dotrzeć do najwyższych oddziałów bez korzystania ze schodów lub platform.
Przycinanie pił łańcuchowych , które są dostępne z różnymi przesunięciami i prowadnicami są najbardziej użytecznymi i wszechstronnymi maszynami, ponieważ są łatwe do przemieszczania się między roślinami podczas pracy na małych i średnich gałęziach, umożliwiając szybkie i zwinne manewrowanie w celu uzyskania maksymalnej wydajności.
Przed przystąpieniem do czynności związanych z cięciem, zawsze upewnij się, że posiadasz odpowiedni sprzęt ochrony osobistej do wykonywania pracy z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa. Powinieneś nosić antypoślizgowe kurtki ochronne i spodnie, a kask ochronny , okulary ochronne , oring obrońców , buty i szelki bezpieczeństwa, które chronią Twoje plecy, jeśli używają żywopłotu lub piły łańcuchowej z drążkiem teleskopowym.

Uzbrój się za pomocą dmuchawy i prowizja też: pomogą ci zebrać odpady powstałe podczas przycinania i łatwiej je zutylizować.

Jak przycinać

Podstawowa zasada jest prosta: im mocniejsza jest roślina, tym mniej potrzebuje przycinania.

Dlatego stare drzewa mają tendencję do intensywnego przycinania, podczas gdy lekkie przycinanie wystarcza młodym drzewom i owocom, które są w pełni owocujące.

Silne gałęzie i słabe gałęzie

Drzewa są różne, podobnie jak gałęzie na tym samym drzewie.

Na przykład, drzewa owocowe mają silne gałęzie i słabe gałęzie, które wymagają różnych ilości przycinania. Jak je rozpoznajesz? Gwałtowne gałęzie rozszerzają się pionowo , a sok w nich płynie szybciej, podczas gdy słabsze gałęzie są poziome i zakrzywione .

Gwałtowne gałęzie nie przynoszą owoców, ale są idealne do drewna opałowego, podczas gdy słabsze gałęzie wytwarzają dużo owoców, ale nie wypalają się dobrze, będąc cieńsze.

Aby uzyskać właściwą równowagę między wzrostem i obciążeniem rośliny podczas etapu owocowania, będziesz musiał skrócić silniejsze gałęzie, a słabsze gałęzie mniej . Czyniąc to, staraj się nie zmieniać proporcji rośliny. Wszystkie gałęzie & ndash; szczególnie nośne te & ndash; muszą zmniejszać się w kierunku końcówki. Oznacza to, że należy obcinać gałęzie podstawy mniej, w porównaniu z gałęziami na wierzchołku rośliny.

Buds

Podobnie jak gałęzie, pąki różnią się także rodzajem i celem.

Pąki wierzchołkowe są najbardziej energiczne, rosną na szczycie drzewa i zapewniają ciągłość wzrostu gałęzi lub kończyny. W przeciwieństwie do tego, pąki boczne tworzą się w kątach liścia, rosną na gałęziach leżących pod nimi i kiełkują dopiero po usunięciu wierzchołkowych pąków.

Niezależnie od tego, gdzie rosną, wszystkie pąki mogą generować liście i inne gałęzie (pączki ) lub kwiaty i owoce (pączki ). W wielu roślinach, takich jak jabłonie, pąki są mieszane i mogą stać się zarówno gałęziami, jak i liśćmi, a także kwiatami i owocami.

Tak więc, gdy przycinasz, zawsze miej na uwadze wynik, jaki chcesz osiągnąć: skrócenie gałęzi i pozostawienie kilku pączków (gatunków kwiatów), twoje gałęzie będą bardzo energiczne, ale przyniosą mniej owoców. Z drugiej strony, jeśli zostawisz wiele pąków, będziesz miał mnóstwo owoców, ale słabe gałęzie. W każdym razie nigdy nie zapomnij zostawić co najmniej jednego pączka drewna na drzewie: jeśli usuniesz je wszystkie, ryzykujesz, że roślina przestanie rosnąć.
Przycinanie

Wytnij przynajmniej 6-7 mm nad pąkiem i pod kątem 45 °; kąt.
Trzymaj urządzenie tnące skierowane w dół i od pąka.
Jeśli chcesz, aby roslina rosla w prawo, przeciac odnoga nad pkiem po prawej; jeśli wolisz, aby rosło w lewo, przycinamy pączek po lewej.
Zawsze pamiętaj, aby wziąć pod uwagę gatunek drzewa przed sobą: nie wszystkie rośliny przynoszą owoce na tych samych gałęziach iw tym samym czasie. Niektóre produkują owoce na tegorocznych oddziałach, podczas gdy inne przynoszą owoce jedynie na gałęzie z poprzedniego roku, lub na starszych gałęziach, lub na oddziałach w różnym wieku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rodzaje przycinania

Jak już wspomniano, nie wszystkie przycinanie jest takie samo. Przyjrzyjmy się więc najczęstszym zadaniom i celowi, w jakim służą.

Zielone przycinanie

Zielone przycinanie to rodzaj cięcia między wiosną a latem , który jest używany do usuwania nadmiernej roślinności z bardzo bujnych roślin. Jest bardzo przydatny do rozrzedzania owocujących brzoskwiń lub winorośli.

Formatywne przycinanie

Formacyjne przycinanie nadaje młodym drzewom precyzyjny kształt i zapewnia ich regularny rozwój. Często służy do korygowania gałęzi z bifurkacjami lub do zapewniania ciągłości między gałęziami dolnymi i górnymi.

Przycinanie konserwacyjne

Przycinanie podtrzymujące polega na usuwaniu wysuszonych i wolno rosnących gałęzi ze starych drzew, aby ułatwić kiełkowanie żyznych gałęzi. Konserwacja jest również powszechnie stosowana do roślin zielnych wykorzystywanych do celów dekoracyjnych.

Topping

Wykluczenie lub wymuszone przycinanie obejmuje całkowite usunięcie drzewa gałęzi lub większych gałęzi w celu uniknięcia ryzyka uszkodzenia infrastruktury miejskiej. Jest to bardzo inwazyjna praktyka, która naraża drzewa na choroby i osłabienie. W dzisiejszych czasach prawie zawsze zastępuje się go mniej agresywnymi i bardziej ekologicznymi technikami.

Przycinanie odmładzające

Przycinanie odmładzające to usunięcie wyschniętych gałęzi z dojrzałych lub starych drzew owocowych w celu ożywienia liści. Jeśli zostanie wykonana prawidłowo, ta operacja jest wyjątkowo wydajna. Tylko uważaj, aby nie ciąć gałęzi wtórnych, w przeciwnym razie ryzykujesz nieodwracalne uszkodzenie drzewa.

Przycinanie ograniczające

Kiedy rośliny lub drzewa rosną nagle i nadmiernie, mogą być trzymane w zamknięciu dzięki przycinaniu. Technika ta polega na przycinaniu tylko najgwałtowszych gałęzi , starając się utrzymać innych w zdrowiu. Jest często używany do pielęgnacji żywopłotów.

Pollarding

Pollarding to praktyka polegająca na cięciu, która polega na usuwaniu pędów z korony drzewa, aby ułatwić boczny wzrost.

Articoli correlati

Co nowego / Nowości

18/07/2018

Odnowiona konstrukcja kosiarek do trawy Oleo-Mac

Wysoka wydajność i wszechstronne zastosowanie oferowane przez masz...

Przeczytaj więcej

Co nowego / Nowości

07/06/2018

Nowe myjki PW 115 C i PW 125 C

Wygodne i dokładne czyszczenie terenów zewnętrznych

Przeczytaj więcej

Co nowego / Nowości

17/05/2018

Lekka kosa BC 241

Niezwykła wydajność w kompaktowej, przenoszonej recznie maszynie

Przeczytaj więcej